Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Rekumont s.r.o.
Královická 1578
25001 Brandýs nad Labem
tel: +420 777 326 536
uspory(a)gmail.com

NOVINKY

arr38.2.2017 Dědek investuje do vzduchu, Jablotron se vrhl na větrání rodinných domůDědek investuje do vzduchu, Jablotron se vrhl na větrání rodinných domů Česká technologická... arr321.12.2016 Novinka Jednotka Futura od JablotronuUnikátní rekuperační jednotka FUTURA TZB-info / Vytápění / Unikátní rekuperační jednotka... arr325.9.2015 Novinka Comfo Air 70Nová lokální/ decentrální rekuperační jednotka Comfo Air 70       Zcela jasně tento... arr316.9.2015 Novinka decentrální rekuperační jednotka ComfoAir 50  Nová jednotka Zehnder ComfoAir 50 Rekuperace tepla Zehnder. Nová decentrální větrací... arr310.11.2014 - Nový entalpický rekuperační výměníkEntalpický rekuperační výměník nové generace.   ... arr325.8.2013 - Hygienické flexi potrubíNové hygienické flexibilní potrubí!...

25.9.2015 Novinka Comfo Air 70

Nová lokální/ decentrální rekuperační jednotka Comfo Air 70

 

 

comfoair 70


 


Zcela jasně tento dotaz poukazuje na zmatky okolo větrání s rekuperací tepla.


Existuje ideální zařízení? Nejlepší rekuperační jednotka?


Zcela jistě ne. Každý zákazník i jeho obydlí potřebuje něco jiného.


Bude-li se chtít zákazník orientovat, nezbývá mu, než srovnávat srovnatelné a ptát se.


V každém případě může vyjít z prvního požadavku a to maximálního objemu vzduchu, kterým potřebuje provětrat svůj dům. Bohudík, již dnes existuje automatické řízení větrání i způsob, jak i větší domy větrat s menšími rekuperačními jednotkami a to systémem tzv. zónového větrání. Budeme uvažovat, že nejvíce prodávanými jednotkami jsou ty o objemu okolo 200-300m3.

Dalším důležitým faktorem je použitý rekuperační výměník a jeho zabudování v celkové konstrukci rekuperační jednotky. Účinnost zpětného zisku tepla u výměníku, nemusí být vždy shodná, díky tepelným mostům, netěsnostem jednotky a dílenskému zpracování obecně, s účinností jednotky jako celku. Extrudovaný polystyren, nebo PUR je dobrou volbou pro obal jednotky, je však také nutné prozkoumat celkovou konstrukci, zda například dveře jsou též dobře izolované. Tepelné ztráty na vzduchovodech jsou tématem na další pojednání. Rekuperačních výměníků je poměrně dost typů a je potřeba přihlédnout ke konstrukci výměníku, použitému materiálu a to nejen kvůli životnosti, ale také tlakovým ztrátám, které zvyšují zátěž ventilátorů. V současné době jsou na trhu k dispozici různé výměníky  s patentovaným kanálkovým výměníkem s minimálními průřezy, nejlépe v kompaktním tvaru šestiúhelníku, z houževnatého polystyrénu, který nekřehne a má tvarovou paměť.


Co vlastně by měl výměník všechno „vracet“. Dnes je možné vrátit teplo, ale i vlhko. I zde je možné vybrat z dvou způsobů přenosů vlhka. Jeden je na principu membrány, kdy výrobce udává životnost více jak 10 let a zajištěné funkce do -8°C . Další způsob zpětného zisku vlhka tzv. entalpie, je  klapkový výměník, který podle definovaných parametrů přivádí vzduch do výměníku tak, aby vzniklý kondenzát byl v potřebném objemu vracen zpět do objektu. Zpětný zisk vlhka ocení všichni ti, kdo trpí přesušováním objektu.


Tento výměník nepotřebuje předehřev, který je velmi podstatným prvkem v provozu rekuperačních jednotek a hlavně větracího systému jako celku.


Opatření proti zámrzu kondenzátu a následného vyřazení rekuperační jednotky z provozu, nebo dokonce jejího poškození, je také několik druhů. Nejhorším způsobem z pohledu požadavku na výměnu vzduchu je cokoli, co způsobuje podtlak v domě, nebo dokonce vypnutí systému. V současné době je žádoucí použít velice úsporné samoregulační elektrické PTC články, které s velmi malou spotřebou a tudíž minimálními provozními náklady, dokáží zajistit zimní provoz deskového výměníku bez přerušení provozu i v mrazech. Také jejich pořízení se nepohybuje v řádech desítek tisíc korun, jako například dříve tak hojně doporučované zemní výměníky (jejichž přínos pro chlazení objektu, je také spíše diskutabilní).


A co motory? Ventilátory, jejich pořizovací cena, tichost a úspornost provozu je alfou a omegou provozu rekuperačních jednotek. Tady nebude velkým překvapením, že seriózní výrobci používají stejné výrobky a to EC radiální motory od EBM Papst. Tady platí, že kdo nepoužívá tyto vynikající motory, jako by nebyl.


Velmi silným faktorem jak ovlivnit investiční, ale i provozní náklady, je řízení celého systému.


Jednou částí této disciplíny je seřízení větrání a kombinace (v podstatě kompatibilita) s periferiemi typu topení, ale také způsob užívání celého objektu. Standardem je dnes možnost propojení s dohřevem pomocí elektrického, nebo vodního ohřívače, napojení na zemní výměník, možnost rozvodu tepla od krbu. „Jen prodejci“ rekuperačních jednotek obvykle nemají ponětí o návrhových úskalích přenosu hluku, přesušování objektu, nevhodným umístěním vyústek a dalších „pastí“ na komfort a kapsu uživatele. Větraní se zpětným ziskem tepla a vlhka, není ani topení, ani klimatizace. Přes dnešní standardní osazení jednotek By-pasovou klapkou, nelze očekávat zázračný chladivý výkon a už vůbec ne v čase v řádu hodin. V podstatě se jedná o zbrzdění a bariéru. V každém případě použití rekuperace a By-passu významně při správném nastavení systému významně zvýší uživatelský komfort, pokud si pod ním můžeme představit např. klidný spánek na čerstvém vzduchu, bez komárů, hluku a horka.


Druhou částí je řízení provozu větrání. Ideálem je, aby domov byl větrán s ohledem na skutečné potřeby jeho obyvatel. Každé nadbytečné větrání, doslova větrá zároveň peněženku. Standardem je dnes větrání s časovými režimy, intenzivní provětrání spojené s tlačítky na světlo koupelny, WC. Větrání řízené přes čidla CO2, vlhkosti jsou také již žádanou variantou řízení provozu. Je však potřeba rozmyslet počet senzorů, neboť jejich pořizovací cena není malá a zbytečně prodražuje nákup. Také kalibrace čidel není za „korunu“. Dobře seřízený systém větrání, je základem úspěchu.


 

Jak je tedy z předchozího patrné, není až tak složité vybrat to správné zařízení pro svoje obydlí. Jen je potřeba se správně ptát.